Teslimat ve Kargo

Teslimat Şartları

Resmi tatil günlerinde teslimat yapılıyor mu?

Resmi tatil günlerinde kargo firmaları teslimat yapmamaktadır.

Kargo ücreti ne kadar?
coraps26’ dan almış olduğunuz ürünlerin kargo bedeli kapıda ödeme, havale ve kredi kartı seçenekleri için sabit 15,00 TL’dir. Sadece kapıda ödeme ile ödeme yapmak isterseniz, Bu hizmet için ilgili kargo firması tarafından 5,00 TL ilave kapıda ödeme ücreti alınacaktır
Değişim işlemlerinde ise ürün tarafımıza ulaştıktan sonra yerine seçilen ürün için ve iade için gönderdiği ürünün kargo ücreti alıcıya aittir.

Siparişini verdiğim ürün ne zaman kargoya verilir ve ne kadar sürede elime geçer?
Kargo gönderimlerindeki anlaşmalı olduğumuz şirket . Sitemizden vereceğiniz siparişler,  güvencesiyle en hızlı ve güvenli şekilde size ulaştırılacaktır.

coraps26.net' dan hafta içi saat 14:00 ve cumartesi saat 10:00'dan önce vermiş olduğunuz siparişleriniz aynı gün kargoya verilmekte ve kargonun gönderileceği şehre bağlı olarak Kargo tarafından 1-3 iş günü içinde teslim edilmektedir.

Kampanya dönemlerinde siparişlerin gönderim süresinde birkaç gün gecikme yaşanabilmektedir. Resmi tatil günlerinde teslimat yapılamamaktadır. Ayrıca siparişiniz kargoya verildiği zaman, sistemlerimiz tarafından size kargo teslimat e-postası otomatik olarak gönderilecektir. Bu e-posta ile siparişinizin ne zaman kargoya teslim edildiğini öğrenebilir, Hesabım>Siparişlerim sayfasına girerek de siparişinizin durumunu kolaylıkla görebilirsiniz. Siparişlerinizi size en kısa sürede teslim etmek coraps26.net için büyük önem taşımaktadır.

Siparişimin ne zaman kargoya verildiğini nasıl öğrenebilirim?
Siparişiniz kargoya verildiği zaman Kargo firması tarafından sipariş verirken belirtmiş olduğunuz cep telefonu numaranıza bilgilendirme SMS’ i gelecektir. Üyelikle sipariş verdiyseniz sistemlerimiz tarafından size kargo teslimat e-postası otomatik olarak gönderilecektir. Bu e-posta ile siparişinizin ne zaman kargoya teslim edildiğini öğrenebilir ve Hesabım>Siparişlerim sayfanızdan siparişinizin durumunu rahatça görebilirsiniz.

Teslimatlarım gecikirse ne yapmalıyım?
Eğer ürününüz, en geç 7 iş günü içerisinde adresinize ulaşmazsa 05360680626 numaralı müşteri hizmetleri temsilcimiz ile görüşerek gerekli bilgi ve desteği alabilirsiniz.

Siparişimle birlikte faturam gelmedi, ne yapmalıyım?
Siparişleriniz siz aksini talep etmediğiniz sürece faturalarıyla beraber gönderilir. Gönderinizin bulunduğu paketin dışına yapıştırılan şeffaf kargo poşetinin içerisinde faturanız bulunmaktadır. Eğer faturanız siparişinizle beraber size teslim edilmediyse lütfen kargo görevlisinden faturanızı isteyiniz. Faturanızın size teslim edilmemesi halinde, lütfen durumu en kısa sürede coraps26.net’ a bildiriniz. Bu durumda kargo firmasından faturanızın bulunması istenecektir. Eğer faturanız bulunamıyorsa size faturanızın kaşeli bir kopyasını göndereceğiz.